Farná

Na pravej strane brehu rieky Hron vyčnieva z dolnohronskej nížiny pahorkatina, ktorá veľmi výrazne pripomína charakter svetoznámej toskánskej oblasti Chianti. Ráz krajiny a rady vinohradov v kopcovitom teréne sprostredkúvajú zážitok z nádhernej atmosféry tejto vinohradníckej oblasti. Zažiť atmosféru krajiny, cítiť vôňu rozkvitnutých levandúľ a ovocných stromov a popritom si vychutnávať lahodné víno urodené z tunajších vinohradov, je akoby v tej chvíli pôsobil blahodarný balzam na všetky zmysly, na dušu.

Lokalita

Nitrianska vinohradnícka oblasť patrí k tým najstarším na Slovensku. Vinohrady VIAJUR sa nachádzajú pri vinohradníckej obci Farná, ktorá leží na pravom brehu rieky Hron a je súčasťou Dolnohronskej roviny. Vinohrady sú exponované na juhozápadnom svahu. Vďaka tejto orientácii sa docieli dokonalé vyzretie hrozna. Pôda je v tejto lokalite hlinitá a neobsahuje skelet. Obsah vápenca týchto vinohradov dáva vínu minerálny a odrodový charakter. Vinohrady VIAJUR ležia v lokalite, ktorá patrí k najkvalitnejším na pestovanie viniča. Vplyv terroir významne ovplyvňujte aromatický profil a organické  zloženia budúceho vína. Pri odrodovej skladbe ide o harmonické spojenie histórie a súčasnosti. Vo vinohradoch sú zastúpené odrody, ktoré majú v tejto lokalite bohatú históriu, pestujú sa tu desiatky rokov a sú dokonale adaptované.

Vinohrady

V rámci našej usadlosti Farná hospodárime na približne 40 hektároch pôdy. Aj na tomto mieste sme našli zanedbané pôvodné vinohrady. V roku 2017 sme zrekultivovali a vysadili prvých 5 hektárov nových vinohradov. Zároveň sme začali s vyklčovaním starých opustených vinohradov na pozemkoch  Biskupstva Nitra. V roku 2019 sa tak prvýkrát znova zazelenali novovysadeným viničom, a to na ploche približne 18 hektárov. V nadchádzajúcich rokoch vysadíme ešte približne 7 hektárov viniča. Plochy menej vhodné na pestovanie  dopĺňajú postupne obnovené ovocné sady. V usadlosti Farná rovnako pestujeme aj čerstvú zeleninu pre naše reštaurácie, ktoré sa nachádzajú v srdci Tatranskej Lomnice v Hoteli Lomnica – Reštaurácia Sissi a Reštaurácia a vínotéka Franz Josef. Čerstvými surovinami rovnako zásobujeme aj ďalšiu z našich prevádzok – Rešturáciu Selaví v Bratislave. Snažíme sa o vybudovanie komplexného vinohradnícko-turistického areálu s oddychovými plochami. Pri návšteve našich vinohradov sa môžete stretnúť aj s nevídanou raritou. Pri oddychu v obklopení krás krajiny a vinohradov môžete v tichosti pozorovať hniezdenie európskych papagájov – včelárikov zlatých.

Vinohradnícky dom Réva

Zažite chute Toskánska priamo u nás doma. Na južnom Slovensku, ďaleko od ruchu veľkomesta, sa na prvý pohľad nenápadne otvára obzor, na aký sme zvyknutí len z reklamných fotiek slnkom zaliateho Toskánska. V obci Farná, moderné vinárstvo ViaJur skultivovalo vinice do podoby, ktorú len tak bežne nevidíme. Už od cesty vás upúta pohľad na Vinohradnícky dom Réva, ktorý absolútne zapadol do atmosféry vlniacich sa viníc nádherného vinárstva. Dom Réva ponúka symbiózu funkčnej architektúry s reliéfom, ktorý zapadne do viníc ako chýbajúce puzzle dokonalej scenérie. Vinohradnícky dom Réva okrem štýlového obchodu s vínom, ponúka aj priestor na menšie firemné oslavy, či špeciálne eventy počas celého roka. Tento priestor bude súčasťou konceptu zážitkových degustačných večerí pod taktovkou osvedčeného tímu špičkových kuchárov z Hotela Lomnica.

Zobraziť viac informácií 

Odrody

Terroir usadlosti Farná je vhodný na pestovanie plných a aj aromatických bielych muštových odrôd a vzhľadom na dostatok slnečného svitu aj na pestovanie modrých odrôd, ktoré sú určené predovšetkým na výrobu červeného vína. Za spomenutie preto stojí Frankovka modrá, odroda typická pre túto oblasť. Práve spomínaná odroda poskytuje pre danú lokalitu typické plné, ovocné vína. V tejto usadlosti však nájdete aj ďalšiu typickú odrodu regiónu, Rizling vlašský, ktorý sa tu  pestuje dlhé roky, no taktiež aj odrodu Sauvignon Blanc, adaptovanú na regionálne podmienky. Vápenaté podlažie zapríčiňuje vysokú mineralitu a sviežosť tunajších vín. Vďaka dobrej orientácii svahu a podložím je táto oblasť vhodná aj na pestovanie odrody Cabernet Sauvignon. Hrozno pochádzajúce z tejto oblasti dosahuje najvyššiu kvalitu. Okrem  spomenutých odrôd sme vysadili aj klasické burgundské odrody ako Rulandské biele a Rulandské šedé, zároveň však aj aromatickejšiu odrodu Tramín červený. Túto paletu dopĺňame modrými odrodami ako Cabernet Franc, Rulandské modré, ale tiež jedným z najznámejších slovenských novošľachtencov, unikátnou odrodou Dunaj.

Vinohrady Svätý Jur

V Pálffyovskom kaštieli sa stretávajú historické príbehy s tými súčasnými, aby vytvorili novú cestu VIAJUR. Táto nová cesta však rešpektuje a zachováva všetky tradície vinohradníctva a vinárstva.

Kostolik arrowViac o vinohrade Svätý Jur

Kontakt

arrow Objednať víno

telefón: +421 905 541 821

email: info@viajur.sk 

V prípade objednávok nás môžete kontaktovať aj prostredníctvom e-mailu obchod@selavi.sk.

Logá a dokumenty na stiahnutie.

FAKTURAČNÁ
ADRESA

KOREŠPONDENČNÁ
ADRESA

mapa 1