Farná

Na pravej strane brehu rieky Hron vyčnieva z dolnohronskej nížiny pahorkatina, ktorá veľmi výrazne pripomína charakter svetoznámej toskánskej oblasti Chianti. Ráz krajiny a rady vinohradov v kopcovitom teréne sprostredkúvajú zážitok z nádhernej atmosféry tejto vinohradníckej oblasti. Zažiť atmosféru krajiny, cítiť vôňu rozkvitnutých levandúľ a ovocných stromov a popritom si vychutnávať lahodné víno urodené z tunajších vinohradov, je akoby v tej chvíli pôsobil blahodarný balzam na všetky zmysly, na dušu.

Lokalita

Nitrianska vinohradnícka oblasť patrí k tým najstarším na Slovensku. Vinohrady ViaJur sa nachádzajú pri vinohradníckej obci Farná, ktorá leží na pravom brehu rieky Hron a je súčasťou dolnohronskej nížiny. Vinohrady sú exponované na juhozápadnom svahu. Vďaka tejto orientácii sa docieli dokonalé vyzretie hrozna. Pôda je v tejto lokalite hlinitá a neobsahuje skelet. Obsah vápenca týchto vinohradov dáva vínu minerálny a odrodový charakter. Vinohrady ViaJur ležia v lokalite, ktorá patrí k najkvalitnejším pre pestovanie viniča. Vplyv Terroir významne ovplyvňujte aromatický profil a organické  zloženia budúceho vína. Pri odrodovej skladbe ide o harmonické spojenie histórie a súčasnosti. Vo vinohradoch sú zastúpené odrody, ktoré majú v tejto lokalite bohatú históriu, pestujú sa tu desiatky rokov a sú dokonale adaptované.

Pri odrodovej skladbe ide o harmonické spojenie histórie a súčasnosti. Vo vinohradoch sú zastúpené odrody, ktoré majú v tejto lokalite bohatú históriu, pestujú sa tu desiatky rokov a sú dokonale adaptované a prispôsobené tunajším podmienkam.

Odrody

Terroir usadlosti Farná je vhodný na pestovanie plných a aromatických bielych muštových odrôd, no vzhľadom na dostatok slnečného svitu aj na pestovanie modrých odrôd, ktoré sú určené predovšetkým na výrobu červeného vína. Za spomenutie preto stojí Frankovka modrá, odroda typická pre túto oblasť. Práve spomínaná odroda poskytuje pre danú lokalitu typické plné, ovocné vína. V tejto usadlosti však môžeme nájsť aj odrodu Sauvignon blanc, ktorá je tu pestovaná dlhé roky a adaptovaná na regionálne podmienky. Vápenaté podlažie zapríčiňuje vysokú mineralitu a sviežosť tunajších vín. Vďaka dobrej orientácii svahu a podložím je táto oblasť vhodná aj na pestovanie odrody Cabernet sauvignon, ktorá je adaptovaná na miestne podmienky. Hrozno pochádzajúce z tejto oblasti dosahuje tej najvyššej kvality. Okrem vyššie spomenutých odrôd sa na parcelách počíta aj s pestovaním klasických burgundských odrôd, no taktiež odrôd tramínového tipu, ktoré budú doplnené modrými muštovými odrodami Cabernet franc, Merlot, ale tiež jedným z najznámejších slovenských novošlachtencov, unikátnou odrodou Dunaj.

Kontakt

arrow Objednať víno

telefón: +421 905 541 821

email: info@viajur.sk 

V prípade objednávok nás môžete kontaktovať aj prostredníctvom e-mailu obchod@selavi.sk.

Logá a dokumenty na stiahnutie.

FAKTURAČNÁ
ADRESA

KOREŠPONDENČNÁ
ADRESA

mapa 1